Якісне вінірування зубів не дешеве задоволення. Тому потенційних пацієнтів стоматологічних клінік часто хвилює питання, скільки прослужать вініри і як часто їх потрібно міняти? Тут немає однозначної відповіді, так як термін придатності вінірів залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені, методу установки. Також багато в чому необхідність заміни або повторної установки визначається індивідуальними умовами використання, наскільки пацієнт захищає мікропротези від механічного впливу, чи дотримується умов гігієни, чи вчасно проходить профілактичні огляди.

 

Скільки прослужать вініри – композитні, керамічні, ультраніри

Середній термін служби композитних накладок 5-7 років, керамічних залежить від типу, так як їх вже сьогодні є кілька різновидів. Наприклад, класичні з прес-кераміки зазвичай служать 10-15 років, для оригінальних люмінірів виробник заявляє термін придатності вінірів 20-25 років. Однак, якщо мікропротез не пошкоджений, змінювати його немає необхідності і по закінченню заявлених термінів. 

Потрібно віддавати собі звіт, що те, скільки прослужать вініри безпосередньо залежить від різновиду матеріалу, наскільки якісно вінірування виконано, який гігієнічний стан порожнини рота, як спроектована навантаження на зубний ряд. Однак боятися таких стислих гарантій не варто. 

 

Коли доводиться міняти вініри?

Мікропротези хоч і виготовляють з міцних матеріалів, все ж таки не протиударні. Пошкодити накладку можна точно так, як і власний зуб – отримавши травму або скол з необережності. Іноді міняти вініри доводиться через те, що вони відклеюються – це хоч і рідко, але трапляється. Причому не завжди через погане приклеювання, іноді причина в індивідуальних особливостях зубів. Якщо мікропротез залишився цілий, його можна просто приклеїти назад. Тріснутий або пошкоджений ремонту не підлягає, доведеться виготовляти новий. Часто повторне вінірування проводиться просто за бажанням клієнта:

  • змінити колір емалі на більш темний/світлий;
  • замінити протези попереднього покоління на більш нові;
  • поміняти композитні накладки на керамічні.

За показаннями міняти вініри необхідно, якщо на зубах з’явився карієс. Перед лікуванням мікропротез обов’язково знімається, а після ставиться новий. Заміна або установка ортопедичної коронки потрібна, якщо з’явився пародонтоз (піднявся рівень ясен) і оголився зуб між краєм протеза і м’якими тканинами. Щоб такого не сталося, потрібно неухильно дотримуватися правил гігієни – при належному догляді стан зубів під накладками не змінюється.

Незалежно від того, скільки прослужать вініри – знімати їх можна тільки в стоматологічній клініці. Це робиться спеціальними інструментами: алмазним стоматологічним бором або лазером. Метод залежить від матеріалу і особливостей мікропротезування. При правильному виконанні процедура безболісна, не впливає на тканини зуба, а руйнує лише саму накладку і цемент, яким вона кріпилася.

 

Як правильно доглядати за вінірами?

Правила та рекомендації по догляду вам обов’язково розповість лікар на консультації. Але в загальних рисах вони мало відрізняються від дотримання гігієни власних зубів. Потрібно їх чистити (бажано не абразивними засобами), користуватися іригатором, зубною ниткою. Періодично ходити на профілактичні огляди до стоматолога.

Якщо на поверхні накладок або в проміжках між ними утворився наліт від чаю, кави – потрібно провести професійну чистку. Якщо ви робите процедуру не у свого постійного лікаря, обов’язково скажіть йому, що у вас стоять вініри і з якого матеріалу вони зроблені. Тоді стоматолог підбере максимально щадні інструменти і способи, щоб не пошкодити протези.